در حال بارگذاری...
گردشگری

آشنایی با کاخ گلستان

آشنایی با کاخ گلستان

آشنایی با کاخ گلستان

کاخ گلستان، یکی از زیباترین و قدیمی‌ ترین کاخ‌ های موجود در ایران بوده که در نوع خود بی‌ نظیر است. قدمت این مجموعه تاریخی در حدود ۴۴۰ سال بوده و در بافت تاریخی تهران بزرگ و در کنار دیگر جاذبه های تاریخی خودنمایی می‌ کند. عظمت و شکوه کاخ گلستان آن را به یکی از جذاب‌ ترین اماکن تاریخی و گردشگری در این شهر تبدیل کرده و همین موضوع موجب جذب تعداد کثیری از اهالی تهران و گردشگران داخلی و خارجی به این مکان شده است.

تاریخچه کاخ گلستان

باید بگوییم که احداث این کاخ مشهور به دوران شاه عباس صفوی بازگشته و پس از آن در طول ادوار مختلف بخش‌ هایی به آن افزوده شد. اما متأسفانه، بخش اعظمی از ساختمان‌ های موجود در این مجموعه تخریب شده و تنها بناهایی مربوط به دوران زندیه و قاجاریه به جا مانده است. تعدادی از پادشاهان ایرانی همچون فتحعلی شاه، آقا محمدخان و مظفرالدین شاه قاجار روزگار خود را در کاخ زیبای گلستان گذرانده‌ اند.

بخش‌ های کاخ گلستان

کاخ گلستان، از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده که هر کدام زیبایی‌ ها و جذابیت‌ های خاص خود را دارند. در اینجا توضیحاتی هر چند مختصر را در مورد هر یک از آن‌ ها برای شما عزیزان ارائه می‌ دهیم.

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر، قدیمی‌ ترین قسمت کاخ گلستان بوده که به وضوح نشانگر هنر دستان توانای هنرمندان اهل اصفهان است. زیبایی خیره‌ کننده سنگ‌ تراشی، حکاکی و منبت‌ کاری‌ های صورت گرفته بر روی این تخت مرمر، در نظر اول توجه هر بیننده‌ ای را به خود جلب می‌ کند. به جرأت می‌ توان گفت که نمونه این اثر هنری بی‌ نظیر را در هیچ جای این کره خاکی نمی‌ توان مشاهده کرد.

تاریخچه ساخت این تخت مرمر مربوط به سال ۱۲۲۱ هجری قمری یعنی دوران فتحعلی شاه قاجار بر می گردد. باید بدانید که ۶۵ قطعه سنگ مرمر کوچک و بزرگ تخت مرمر زیبا را شکل داده‌ اند. علاوه بر این‌ ها، حجاری‌ های این اثر باشکوه کار محمد ابراهیم اصفهانی می‌ باشد.

خلوت کریم خانی

خلوت کریم‌خانی، یکی از بخش‌ های دیدنی کاخ گلستان بوده که در قسمت شمال غربی آن واقع شده است. این بخش، در سال ۱۱۷۳ هجری قمری ساخته شده و حوضی زیبا و کوچک نیز در وسط آن به چشم می‌ خورد. متأسفانه، تنها بخش کوچکی از خلوت کریم‌خانی بر جای مانده و مابقی مورد تخریب قرار گرفته‌ اند. تخت مرمر زیبایی نیز در این قسمت وجود دارد. اما شکوه و عظمت آن به پای تخت مرمر اصلی نمی‌ رسد. خلوت کریم‌خانی از مکان‌ های مورد علاقه ناصرالدین شاه قاجار بوده و در آن جا به استراحت می‌ پرداخته است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آقا محمدخان قاجار در سال ۱۲۰۶ هجری قمری دستور انتقال جسد کریم‌خان زند را به این مکان صادر کرد. بنا به روایات نقل شده در تاریخ، کریم‌خان زند محبوبیت چندانی در نزد وی نداشته و علت آوردن پیکر وی به خلوت کریم‌خانی نیز لگد مال شدن مقبره‌ اش با رفت و آمد خاندان قاجار بر روی آن بوده است.

نگارخانه

این قسمت از کاخ گلستان، پس از سفر ناصرالدین شاه به اروپا احداث گردید. معماری این بخش دیدنی از کاخ به وسیله هنرمندی توانا به نام ابوالحسن معمار معروف به صنیع‌ الملکی صورت گرفته است. آثار برجسته هنرمندان و نقاشان معروف دوران قاجاریه همچون محمد غفاری کاشانی (کمال‌ الملک)، محمودخان صبا، آقا میرزا موسی و میرزا مهدی خان (مصورالملک) در نگارخانه کاخ گلستان نگهداری می‌ شود.

تالار سلام (تالار اصلی)

تالار سلام، یکی از بخش‌ های زیبای کاخ بوده که هم اکنون به عنوان موزه نمایش اشیایی گرانبها استفاده می‌ گردد. به دلیل برگزاری مراسم‌ های رسمی سلام و منتقل شدن تخت طاووس از اتاق آینه به این مکان باشکوه نام تالار سلام را بر آن نهاده‌ شده است. احداث این مجموعه مجلل، در سال ۱۲۹۳ هجری قمری به اتمام رسیده و چیدن اشیاء و لوازم در آن تا سال ۱۲۹۶ به طول انجامیده است.

حوضخانه

از دیگر بخش‌ های کاخ گلستان حوضخانه بوده که معماری منحصر به‌ فرد آن ترکیبی از سبک ایرانی و اروپایی می‌ باشد. باید بدانید که ناصرالدین شاه قاجار پس از سفر به اروپا و تاثیر‌ پذیری از فرهنگ مردم این منطقه تصمیم به احداث این قسمت گرفت.

موزه مخصوص

موزه مخصوص، از جمله قسمت‌ های جذاب و دیدنی کاخ گلستان بوده که معماری آن همانند نگارخانه به عهده ابوالحسن معمار بوده است. این موزه، بخشی از تالار زیبای سلام بوده که بعد از سفر ناصرالدین شاه به کشورهای اروپایی ساخته شد. در دوران پهلوی، تغییراتی اساسی در ظاهر موزه بالاخص در سقف و گچ‌ بری‌های دیوار انجام گرفت. همچنین، آیین‌ ها و مراسم‌ های مختلفی در تالار الماس برگزار می‌ شده و تماشای پرنده‌ های موجود در این مکان همواره از سرگرمی‌ های ناصرالدین شاه قاجار بوده است.

شمس العماره

شمس‌ العماره، از جمله جذاب‌ ترین بخش‌ های کاخ گلستان بوده که روزانه مورد بازدید گردشگران بسیاری قرار می‌ گیرد. این بنا در ۵ طبقه احداث شده و گچ‌ بری‌ های سقف و دیوارهای آن توجه هر بیننده‌ ای را به خود جلب می‌ کند. چهار بادگیر بلند موجود در شمس‌ العماره، همراه با تزیین کاشی‌ های زرد، آبی و سیاه رنگ این مکان را به یکی از دیدنی‌ ترین بخش‌های کاخ تبدیل‌کرده است. هوای خنک و دلپذیر این بنا در دوران قاجار آن را به محلی مناسب برای استراحت و تفریح پادشاهان قاجار تبدیل کرده بود.

تالار آیینه

این مکان، با دیوارهای آینه‌ کاری‌ های شده و فوق‌ العاده زیبا از محبوب‌ ترین بخش‌ های کاخ گلستان به شمار می‌ رود. از جمله جذابیت‌ های این تالار وجود نقاشی مشهور کمال‌ الملک هنرمند مشهور دوران قاجار می‌ باشد.

تالار سفره خانه یا عاج

تالار سفره‌ خانه، یکی از اماکن نگهداری هدایای پادشاهان خارجی است و در دوران ناصرالدین شاه قاجار تغییراتی اساسی در ظاهر آن به وجود آمد. در دوازدهمین سال پادشاهی رضا شاه پهلوی، از این تالار به عنوان محلی جهت پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس