در حال بارگذاری...
دنیای فن آوری

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360

ممکن است شما هم به دلایل مختلفی نیاز به ریست کردن کنسول ایکس‌باکس وان یا ایکس‌باکس 360 خود داشته باشید مثلاً برای فروش یا حذف داده‌های شخصی خودتان از روی آن و یا عیب یابی کنسول. در این مقاله به آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360 می پردازیم و نگاهی به تفاوت‌های آپشن‌های مختلف این دو کنسول خواهیم داشت.

تعریف ریست نرم، ریست سخت و ریست کارخانه

پیش از اقدام برای ریست کردن ایکس‌باکس وان باید تفاوت بین انواع ریست سیستم را درک کنید:
• در ریست نرم که به نام ری‌استارت هم شناخته می‌شود کنسول خاموش شده و دوباره روشن می‌شود و هیچ داده ای پاک نخواهد شد.
• ریست سخت وقتی انجام می‌شود که شما کنسول را اصطلاحاً به زور خاموش می‌کنید که مثل کشیدن کنسول از برق است و هیچ کدام از داده‌های شخصی شما را پاک نمی‌کند.
• ریست کارخانه تمام داده‌های شما را از روی سیستم پاک کرده و آن را به حالت ابتدایی و اصلی برمی‌گرداند.
در ادامه نحوه انجام هر کدام از این ریست‌ها روی ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360 را به شما آموزش می‌دهیم.

ریست نرم ایکس‌باکس وان

ریست نرم یکی از روش‌های متداول برای رفع مشکلات جزئی مثلاً وصل نشدن ایکس‌باکس به اینترنت است.
برای انجام ریست نرم کافیست دکمه Xbox روی دسته بازی را برای چند لحظه نگه دارید. در منویی که ظاهر می‌شود گزینه Restart console را انتخاب کنید. به این ترتیب ایکس‌باکس خاموش شده و دوباره روشن خواهد شد.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
در این منو گزینه Turn console off را هم مشاهده می‌کنید. اما اگر ایکس‌باکس وان شما در حالت Instant-on mode قرار داشته باشد، انتخاب این گزینه به جای خاموش کردن، آن را در حالت sleep قرار می‌دهد.
می‎توانید از طریق مسیر System > Settings > General > Power mode & startup و تنظیم ایکس‌باکس روی حالت Energy-saving mode این تنظیمات را تغییر دهید. البته برای بیشتر مواقع فعال کردن گزینه Instant-on توصیه می‌شود. همیشه می‌توانید از طریق منوی بالا ری‌استارت را انجام دهید.

ریست سخت ایکس‌باکس وان

در این قسمت نحوه ریست سخت ایکس‌باکس وان را بررسی می‌کنیم. برای اینکه سیستم همیشه هموار کار کند بهتر است مثل کامپیوتر هر از گاهی آن را ریست سخت کرد. بخصوص وقتی ایکس‌باکس وان هنگ می‌کند این روش قابل استفاده خواهد بود.
برای ریست سخت ایکس‌باکس وان، دکمه Xbox روی دسته بازی را برای 10 ثانیه نگه دارید. به این ترتیب سیستم شما کاملاً خاموش می‌شود. برای اطمینان از پاکسازی کش سیستم، آن را حدود 30 ثانیه از برق بکشید و بعد برای روشن کردن دوباره به برق وصل کنید.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
اگر ایکس‌باکس وان شما کاملاً قفل شده و هیچ عکس العملی به لمس کردن دکمه‌ها نشان نمی‌دهد می‌توانید آن را از برق بکشید هر چند انجام این کار فقط به عنوان آخرین راهکار توصیه می‌شود چون قطع ناگهانی برق برای هیچ سیستم کامپیوتری خوب نیست.

ریست کارخانه ایکس‌باکس وان

دو روش ذکر شده جزء عیب یابی‌های سریعی هستند که برای حفظ عملکرد هموار ایکس‌باکس وان انجام می‌شوند. اما با ریست کارخانه تمام داده‌های آن پاک می‌شوند و ایکس‌باکس به حالت روز اول برمی گردد در نتیجه حتماً قبل از انجام این کار از تمام اطلاعات مهم خودتان پشتیبان بگیرید.
برای برگرداندن ایکس‌باکس وان به تنظیمات کارخانه اقدامات زیر را انجام دهید:
1. در صفحه home، دکمه Xbox را فشار دهید تا Xbox Guide باز شود.
2. از RB برای حرکت به تب System در سمت راست استفاده کرده و Settings را انتخاب کنید.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
3. از نوار سمت چپ تب System را انتخاب کنید.
4. در اینجا گزینه Console info را باز کنید.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
5. در نهایت گزینه Reset console را انتخاب کنید. به این ترتیب دو آپشن خواهید داشت:
o Reset and remove everything: همه چیز را از روی کنسول پاک کرده و آن را به تنظیمات پیش فرض کارخانه برمی گرداند. به این ترتیب تمام بازی‌ها، تنظیمات، داده‌های ذخیره شده و اکانت‌ها از بین خواهند رفت. این گزینه برای مواقعی که دیگر قرار نیست از کنسول خودتان استفاده کنید، مفید است.
o Reset and keep my games & apps: سیستم عامل ایکس‌باکس وان را ریست می‌کند اما کاری به هیچ‌یک از بازی‌ها یا اپلیکیشن‌های نصب شده نخواهد داشت. اگر به دنبال رفع مشکلی هستید، اول باید این گزینه را امتحان کنید تا داده‌های شما پاک نشوند و نیازی به دانلود مجدد بازی‌های حجیم نداشته باشید.
اگر مشکلات همچنان ادامه داشت، ممکن است یکی از بازی‌ها دچار اختلال شده باشد و نیاز به ریست کامل داشته باشید.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
6. پس از انتخاب یکی از این دو گزینه، ریست ایکس‌باکس شروع می‌شود.
توجه کنید که گزینه دوم تمام اکانت‌ها، داده‌های ذخیره شده و تنظیمات را پاک می‌کند. ایکس‌باکس شما هر زمان متصل به اینترنت شود، اطلاعاتی مثل داده‌های ذخیره شده را همگام سازی خواهد کرد. اگر مدت زیادی است که کنسول را به اینترنت وصل نکردید، قبل از ریست کردن حتماً از سیو بازی‌ها پشتیبان گیری کنید.

ریست کارخانه ایکس‌باکس وان با استفاده از فلش

در مواقعی که امکان دسترسی به منوی Settings ایکس‌باکس را ندارید یا هیچ چیزی روی صفحه نمایش داده نمی‌شود می‌توانید با استفاده از یک درایو USB ریست کارخانه ایکس‌باکس وان را انجام دهید. این روش نسبت به روش‌های قبلی سخت تر است در نتیجه انجام آن فقط در مواقع ضروری توصیه می‌شود.

آماده کردن فلش درایو

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
اول از همه به فلشی با حداقل 4 گیگابایت فضا نیاز دارید و باید آن را با فرمت NFTS ریست کنید.
پس از انجام این کار فایل‌های مربوط به بازگرداندن به حالت تنظیمات پیش فرض کارخانه (Xbox One Restore Factory Defaults ) را از سایت مایکروسافت دانلود کنید که یک فایل زیپ است. پس از باز کردن آن، فایل $SystemUpdate را به دایرکتوری روت فلش درایو کپی کنید. به گفته خود مایکروسافت برای دستیابی به بهترین نتایج نباید فایل دیگری روی فلش داشته باشید. پس از کپی، فلش را از کامپیوتر بکشید.

ریست ایکس‌باکس وان

اگر کابل شبکه به کنسول وصل است آن را بکشید. سپس کنسول را با نگه داشتن دکمه Xbox کاملاً خاموش کنید. پس از خاموش شدن، دستگاه را از برق کشیده و 30 ثانیه صبر کنید سپس دوباره به برق وصل کنید.
فلش را به کنسول وصل کنید. حالا باید به ایکس‌باکس وان اعلام کنید که هنگام بوت شدن، درایو USB را چک کند. برای انجام این کار هر دو دکمه Bind و Eject روی کنسول را نگه داشته و دکمه Xbox جلوی کنسول را فشار دهید.

آموزش نحوه ریست کردن ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360
در مدل ارجینال دکمه Bind در سمت چپ کنسول قرار دارد. اگر ایکس‌باکس وان S یا X دارید، دکمه Bind زیر دکمه Xbox قرار دارد. ایکس‌باکس وان S All-Digital Edition دکمه Eject ندارد، پس در این حالت فقط باید دکمه Bind را نگه دارید.

تکمیل ریست با فلش

پس از فشردن دکمه Xbox برای روشن شدن سیستم، همچنان دکمه‌های Bind و Eject را برای 10 الی 15 ثانیه نگه دارید. هنگام انجام این کار دو صدا خواهید شنید که پس از شنیدن صدای دوم می‌توانید دکمه‌ها را رها کنید. اگر پس از 15 ثانیه این دو صدا را نشنیدید یا صدای مربوط به خاموش شدن دستگاه را شنیدید این فرایند دچار مشکل شده است.
پس از ریست شدن کنسول می‌توانید فلش را بیرون بکشید. بعد از تکمیل کار ایکس‌باکس وان شما کاملاً ریست شده است.

نحوه ریست کنترلر (دسته) ایکس‌باکس وان

اگر به جای خود کنسول با کنترلر آن مشکل پیدا کردید می‌توانید آن را هم خاموش کنید. دکمه Xbox روی کنترلر را برای چند دقیقه فشار داده و نگه دارید تا خاموش شود. می‌توانید با فشردن دوباره دکمه Xbox آن را روشن کنید.

ریست نرم/سخت ایکس‌باکس 360

ایکس‌باکس 360 برخلاف ایکس‌باکس وان حالت “sleep” اختصاصی ندارد. بنابراین وقتی خواسته باشید ایکس‌باکس 360 را ریست نرم کنید می‌توانید بدون نگرانی درباره اینکه کاملاً خاموش شده یا خیر، آن را با روش ذکر شده برای ایکس‌باکس وان ریست کنید.
برای ری‌استارت کردن ایکس‌باکس 360، دکمه Xbox کنترلر را برای چند ثانیه نگه دارید. در منوی نمایان شده، گزینه Turn off console را انتخاب کرده و صبر کنید تا کنسول خاموش شود. برای اطمینان از خاموش شدن کامل دستگاه می‌توانید آن را چند دقیقه ای از برق بکشید.
در صورت فریز شدن ایکس‌باکس 360 می‌توانید دکمه پاور روی کنسول را چند ثانیه نگه دارید تا ریست سخت انجام شود. مثل ایکس‌باکس وان درباره این کنسول هم گزینه بیرون کشیدن از برق وجود دارد که فقط به عنوان آخرین راهکار توصیه می‌شود.

ریست کارخانه ایکس‌باکس 360

در صورتی که قصد دارید تمام اطلاعات ایکس‌باکس 360 را پاکسازی کنید، این گام‌ها را طی کنید. حتماً مطمئن شوید که قبلاً از تمام اطلاعات مهم خودتان پشتیبان گیری کردید.
1. وارد منوی Settings از صفحه home شوید.
2. گزینه System و سپس Console Settings را انتخاب کنید.
3. صفحه را اسکرول کرده و گزینه System Info را انتخاب کنید.
4. Console Serial Number که در اینجا نشان داده شده را یادداشت کنید چون به زودی به آن نیاز خواهید داشت.
5. به منوی System Settings برگشته و Storage را انتخاب کنید.
6. هارد درایو متصل به ایکس‌باکس 360 خود را انتخاب کنید.
7. گزینه Format را انتخاب کنید. اجرای عملیات را تایید کنید. سپس ایکس‌باکس، شماره سریالی که چند لحظه پیش یادداشت کردید را از شما می‌پرسد.
8. پس از وارد کردن شماره سریال، ریست کارخانه ایکس‌باکس شروع می‌شود.

ریست راحت ایکس‌باکس

همانطور که اشاره شد، ریست کردن ایکس‌باکس وان یا 360 کار سختی نیست. فقط باید مطمئن شوید از تمام اطلاعات مهم خودتان پشتیبان گیری کردید چون پس از ریست امکان برگشت به حالت قبل وجود ندارد. پشتیبان گیری از داده‌ها روی پلتفرم Xbox Live گزینه آسانی است اما می‌توانید اطلاعات مورد نظر خود را روی دستگاه‌های خارجی مثل فلش درایو هم منتقل کنید.

منبع : Makeuseof

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس