در حال بارگذاری...
سلامت

خواص سیر برای تقویت رشد موی سر

خواص سیر برای تقویت رشد موی سر

خواص سیر برای تقویت رشد موی سر

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بسیاری مردم از آن رنج می‌برند. در مورد مردان، بیشتر به افزایش سن و آمادگی ژنتیکی در مورد الگوی طاسی مردانه مربوط است. در مورد زنان، می‌تواند به موارد دیگری مربوط باشد و مهم است که با مشکل از ریشه مقابله کرد. در این مقاله قصد داریم خواص سیر برای تقویت رشد موی سر را بیان خواهیم کرد.

سیر و رشد مو – تحقیقات

سیر، یک خوراکی شگفت‌انگیز با بسیاری فوائد، می‌تواند به لیست طولانی درمان های خانگی اضافه کنید.

یک مطالعه که در سال 2007 در مجله‌ی Indian Journal of Dermatology ,Venerology and Leprology منتشر شد و توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران ایران انجام شده، نشان می‌دهد که استفاده‌ی موضعی از ژل سیر در مناطقی که ریزش مو اتفاق افتاده باعث رویش مجدد مو در قسمت های قبلا طاس شده‌ی سر، کاهش اندازه‌ی طاسی و تعداد بیشتر موها می‌شود.

سولفور و سلنیوم موجود در سیر باعث تقویت ساختار تارهای مو شده و به این ترتیب نه تنها به رویش مجدد مو کمک کرده، بلکه موهای موجود را نیز قوی می‌کند. ویتامین‌ها و مواد معدنی که هر حبه سیر سرشار از آنهاست، همچنین به نرم کردن مو همراه با تقویت آن کمک می‌کند.

خواص سیر برای تقویت رشد موی سر

چطور از سیر برای رشد مو استفاده کنیم؟ (درمان مو با سیر)

حالا چطور از سیر برای درمان ریزش مو استفاده کنیم؟ گرچه خوردن سیر در غذا به دلایل مختلف مفید است، می‌توانید از آب سیر یا روغن سیر به عنوان درمان موضعی به شکل مرهم استفاده کنید تا از قدرت سیر برای درمان ریزش مو و رویش مجدد مو استفاده کنید. حالا چطور این کار را انجام دهیم؟

آب سیر و عسل برای رشد مجدد مو

آب یک بوته‌ی کوچک سیر یا هشت حبه را بگیرید. برای این کار هر حبه را پوست بگیرید و با رنده‌ی سیر آب هر یک از حبه‌ها را بگیرید. با این کار حدود یک قاشق غذاخوری آب سیر خواهید داشت. آب سیر را با مقدار مساوی عسل (که خود آن هم خواص فوق‌العاده‌ای دارد) مخلوط کنید. از این ماده روی پوست سر بزنید و بگذارید 20 دقیقه یا بیشتر بماند و سپس آن را بشویید. این کار را می‌توانید 3 بار در هفته یا در صورت تمایل بیشتر انجام دهید.

توجه: آب سیر خالص وقتی به تنهایی استفاده شود، ممکن است پوست را تحریک کند چون اثری قوی دارد. به همین دلیل، مهم است که آب سیر را با ماده‌ی دیگری مخلوط کنید تا احتمال تحریک پوست سر را کاهش دهید.

آب سیر و روغن نارگیل برای مقابله با ریزش مو

یک مرهم سالم دیگر را می‌توان با مخلوط کردن میزان مساوی از آب سیر و روغن نارگیل تهیه کرد.

آب یک بوته‌ی کوچک سیر را، به روش بالا بگیرید و آن را با یک قاشق چایخوری روغن نارگیل (روغن نارگیل را داخل کاسه‌ی پر از آب گرم بگذارید تا کمی گرم شود) مخلوط کنید.

مخلوط را روی پوست سر ماساژ دهید و بگذارید 20 دقیقه یا بیشتر بماند و سپس آن را بشویید. این کار را می‌توان 3 بار در هفته یا در صورت تمایل به تعداد بیشتر تکرار کرد.

روغن سیر برای مو

توجه: روغن سیر با روغن اسانس سیر فرق دارد! پس این دو را با هم اشتباه نگیرید. روغن اسانس سیر، بسیار قوی است و می‌تواند باعث تحریک شدید پوست شود، اگر به عنوان مرهم مو استفاده شود یا اگر به اندازه‌ی کافی رقیق نشود. لطفا برای درمان مو از روغن سیر خیسانده استفاده کنید و نه از روغن اسانس سیر.

روغن سیر خیسانده را می‌توان برای افزایش رشد مو استفاده کرد. یک قاشق غذاخوری روغن سیر را روی پوست سر ریخته و کاملا ماساژ دهید، بگذارید 20 دقیقه یا بیشتر بماند و سپس آن را بشویید. این کار را می‌توان دو تا سه بار در هفته، یا در صورت تمایل به تعداد بیشتر تکرار کرد.

چطور برای تقویت رشد مو روغن سیر درست کنیم؟

شما می‌توانید به سادگی خودتان روغن سیر خیسانده درست کنید. چطور این کار را انجام دهید؟!

روش اول: خیساندن ساده‌ی سیر برای موها

هیچ چیزی ساده‌تر از این نسخه برای درست کردن روغن سیر نیست. کافی است سیر را پوست کنده و خرد کنید. سپس در روغن زیتون گرم (نه داغ) خیس کنید.

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به ازای یک حبه سیر بریزید و بگذارید مخلوط به مدت یک یا دو هفته در یخچال خیس بخورد.

تکه‌های سیر را از روغن جدا کرده و روغن را همان‌طور که در بالا گفتیم استفاده کنید.

حتما روغن را در شیشه‌ی تیره در یخچال نگه دارید تا دوام بیشتری داشته باشد و خراب نشود.

روش دوم: خیس کرده‌‌ی سیر+روغن‌های معطر برای رشد مو

این محلول مواد تشکیل‌دهنده‌ی بیشتری از روش دیگر دارد، اما به دلیل تعداد بیشتر مواد مفید برای مو، خواص چندگانه دارد.

برای درست کردن آن به مواد زیر نیاز دارید:

5 قاشق غذاخوری روغن سیر خیس خورد (به روش 1 رجوع کنید)
1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
1 قاشق غذاخوری روغن کرچک (که رشد مو را افزایش می‌دهد)
2/1 قاشق چایخوری روغن اسانس رزماری (که آن هم رشد مو را افزایش می‌دهد)
10 قطره روغن درخت چای
5 قطره روغن اسانس نعناع فلفلی (که به رشد مو کمک می‌کند)

روغن سیر خیس خورده را با مواد دیگر مخلوط کرده و آن را به خوبی تکان دهید. آن را در یخچال نگه دارید تا خراب نشود.

 

 

منبع : مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس