در حال بارگذاری...
دنیای مد و زیبایی

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها-درمان ریزش موی خانم ها به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، تغییر سطح هورمون یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ممکن است

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها

درمان ریزش موی خانم ها به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، تغییر سطح هورمون یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ممکن است اتفاق بیفتد. گزینه های مختلفی برای درمان ریزش موی خانم ها وجود دارد، از جمله داروهای موضعی مانند Rogaine ، گزینه های دیگر شامل نور درمانی، هورمون درمانی یا در بعضی موارد پیوند مو می باشد. رژیم غذایی مقوی و همچنین داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به سلامت مو کمک کند.

ماینوکسیدیل

عوامل مختلفی باعث ریزش موی زنان می شود.  سازمان غذا و دارو (FDA)  ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تأیید می کند. که با نام Rogaine و سایر مارک های عمومی به فروش می رسد، مردم می توانند Minoxidil موضعی را بدون نسخه (OTC)  خریداری کنند. ماینوکسیدیل چه برای مردان و چه برای زنان بی خطر است و افراد پس از استفاده از آن رضایت بالایی را گزارش می کنند.

ماینوکسیدیل رشد موها را تحریک نموده و ممکن است چرخه رشد آنها را افزایش دهد. همچنین می تواند باعث ضخیم شدن تار موها و کاهش ظاهر لک یا ریزش موی سر شود.ماینوکسیدیل درمانی در دو غلظت موجود است: محلول ۲٪ برای به دست آوردن بهترین نتیجه به دو بار در روز نیاز دارد، در حالی که محلول یا کف مطمئن ۵٪ آن و یا فوم آن نیاز به استفاده روزانه دارد. در حالی که احتمالا به صورت غریزی راه حل موثرتر انتخاب خواهد شد، اما این امر لازم نیست. طبق مطالعات انجام شده در ماینوکسیدیل ۲٪ برای زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی تاثیر گذار می باشد. اگر شخصی با ماینوکسیدیل به نتیجه رسید، باید به طور نامحدود استفاده از آن را ادامه دهد. هنگامی که فرد استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف کند، موهای وابسته به دارو برای رشد احتمالاً ظرف ۶ ماه از بین خواهد رفت.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل عموماً خفیف می باشد. برخی از خانمها ممکن است تحریک یا واکنش آلرژیک به مواد موجود در محصول مانند الکل یا پروپیلن گلیکول را تجربه کنند. تغییر فرمول یا امتحان مارک های مختلف علائم را کاهش خواهد داد. همچنین برخی از خانمها هنگام استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است در ابتدا ریزش مو را تجربه کنند. این حالت معمولاً بعد از چند ماه اول درمان با تقویت مو متوقف می شود. به علاوه، استفاده نادرست از ماینوکسیدیل یا استفاده بیش از اندازه آن در پیشانی یا گردن ممکن است باعث رشد مو در این مناطق شود. برای جلوگیری از چنین عوارض جانبی فقط ماینوکسیدیل را روی پوست سر بمالید. ماینوکسیدیل برای خرید، در فروشگاه ها و بصورت آنلاین در دسترس است.

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها

نور درمانی

نور درمانی سطح پایین ممکن است به تنهایی درمان کافی برای ریزش مو نباشد، اما ممکن است برای تقویت اثر سایر درمان های ریزش مو، مانند ماینوکسیدیل کارساز باشد. یک بررسی درارتباط با پوست، ژنتیک و هپاتولوژی نشان می دهد که اضافه کردن مقداری نور درمانی، به درمان منظم توسط ماینوکسیدیل ۵٪  برای آلوپسی آندروژنتیکی به بهبود موها کمک کرده و رضایت کلی شرکت کنندگان در درمان را به دنبال دارد. محققان برای کمک به تقویت این نتایج باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

کتوکونازول

داروی کتوکونازول ممکن است در بعضی موارد مانند آلوپسی آندروژنتیک، به درمان ریزش مو کمک کند، آن جا که اغلب التهاب فولیکول های مو، باعث ریزش مو می شود. در مطالعه انجام شده اشاره شده است که کتوکونازول موضعی ممکن است به کاهش التهاب و بهبود استحکام و ظاهر مو کمک کند. کتوکونازول به صورت شامپو موجود است. Nizoral بهترین مارک شناخته شده است. Nizoral حاوی دز پایین کتوکونازول است، اما دزهای قوی تر نیاز به تجویز پزشک دارند.

کورتیکواستروئیدها

ممکن است بعضی زنان به تزریق کورتیکواستروئید پاسخ دهند. پزشکان از این روش درمانی فقط در صورت لزوم، برای شرایطی مانند آلوپسی آرئاتا استفاده می کنند. آلوپسی آرئاتا منجر به ریزش موهای فرد در بخش های تصادفی می شود.طبق اعلام بنیاد ملی آلوپسی آرئاتا، تزریق کورتیکواستروئیدها به طور مستقیم به بخش بدون مو رشد موهای جدید را ترغیب  خواهد کرد. با این وجود، ممکن است مانع از ریزش بقیه موها شود. کورتیکواستروئیدهای موضعی، که به صورت کرم، لوسیون و سایر فرآورده ها موجود هستند، ممکن است ریزش مو را نیز کاهش دهند.

 پلاسمای غنی از پلاکت

شواهد اولیه نشان می دهد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت احتمالا به کاهش ریزش مو نیز کمک می کند. تزریق پلاسمای غنی شده توسط یک پزشک صورت می گیرد که خون فرد را بیرون می کشد، پلاسمای غنی از پلاکت را از خون جدا می کند و مجدداً آن را به داخل مناطق آسیب دیده پوست سر  تزریق می کند. این کار به ترمیم سریع بافت کمک می کند. طبق مطالعات اخیر ارسال شده این روش درمانی باعث کاهش ریزش مو، افزایش تراکم مو و افزایش قطر تارهای مو می شود. با این حال، از آنجا که مطالعات کمی در این حیطه صورت گرفته، این مطالعات نیازمند تحقیقات بیشتر با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت برای آلوپسی آندروژنی است.

هورمون درمانی

برای مثال اگر عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی عامل ریزش مو باشد، پزشکان احتمالا هورمون درمانی را برای درمان آن توصیه می کنند. برخی از درمان ها شامل قرص های ضد بارداری و نیز جایگزینی هورمون برای استروژن یا پروژسترون است.

برخی گزینه های ممکن شامل داروهای ضد آندروژن، مانند منبع مطمئن اسپیرونولاکتون می باشند. آندروژن ها هورمون هایی هستند که می توانند ریزش مو را در برخی از خانمها بخصوص مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک که به طور معمول آندروژن بیشتری تولید می کنند، تسریع بخشند. آنتی آندروژن ها تولید آندروژن را متوقف خواهند کرد و از ریزش مو جلوگیری کنند. این داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، بنابراین همیشه با پزشک درمورد اینکه انتظار چه چیزی را باید داشته باشید و اینکه آیا آنتی بادی ها سازگار می باشند یا خیر، مشورت کنید.

کاشت مو

در مواردی که فرد به درمانها پاسخ مناسبی ندهد، پزشکان ممکن است پیوند مو را به عنوان منبع معتبر توصیه کنند. این درمان شامل برداشتن قسمت های کوچک از پوست سر و اضافه کردن آن  به قسمت های طاس می باشد تا به طور طبیعی مو در آن ناحیه زیاد شود. کاشت مو می تواند پرهزینه تر از سایر روش های درمانی باشد، اگرچه برای همه مناسب نیست.

۸- از شامپوهای ریزش مو استفاده کنید

برخی ریزش موهای جزئی ممکن است به دلیل گرفتگی منافذ روی پوست سر باشد. استفاده از شامپوهای دارویی که برای پاک کردن منافذ از سلولهای مرده پوست ساخته شده اند، ممکن است به تقویت موهای سالم کمک کنند. همچنین ممکن است به از بین بردن علائم جزئی ریزش مو کمک کنند.

یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید

رژیم غذایی سالم باعث رشد طبیعی مو می شود. به طور معمول، یک رژیم غذایی سالم شامل غذاهای متنوعی از جمله بسیاری از سبزیجات و میوه های مختلف است. که بسیاری از مواد مغذی و ترکیبات اساسی را فراهم می کند که به سلامت پوست و مو کمک می کند. همچنین منابع قابل اعتماد آهن در سلامت مو نقش بسزایی دارند. زنانی که ریزش مو دارند می توانند به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش خون آن ها را بررسی نموده که آیا فقر آهن دارند. پزشک ممکن است یک رژیم غذایی سرشار از آهن یا مصرف یک مکمل آهن را توصیه کند.

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر گردش خون در آن منطقه را افزایش داده و به تمیز شدن شوره سر کمک کند. این عمل به سالم نگه داشتن پوست سر و فولیکول های مو کمک می کند.

علل

شایعترین علت ریزش مو در زنان، آلوپسی آندروژنتیک است که ارتباط محکمی با ژنتیک دارد و در خانواده ها به صورت موروثی وجود دارد. طبق مطالعات انجام شده ، ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنتیک ممکن است در سنین جوانی شروع شود. بعضی از خانمها ممکن است در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست و یک دچار ریزش مو شوند، اگرچه ممکن است در اکثر خانمها تا ۴۰ سالگی یا بیشتر موها شروع به ریزش نکنند.

در هر دو جنس مرد و زن آلوپسی آندروژنتیک ایجاد خواهد شد اما هر کدام به شکل های مختلف آن را تجربه می کنند. در مردان به صورت خط موی بلغمی یا لکه طاسی بالای سر ظاهر می شود، در حالی که در زنان علائم مختلفی را نشان می دهند. در زنان، اغلب به صورت جداشدن تار مو از وسط شایع می باشد. همچنین ممکن است خانمها نازکی موها را تجربه کنند که این موها بطور کلی نازک و تکه تکه به نظر می رسند. این علائم به علت نازک شدن تارهای مو است. همچنین موها عمر کوتاهی دارند و فقط برای یک دوره کوتاه روی سر می مانند.

الگوی ریزش موی زنان یک موضوع پیش رونده است. در ابتدا خانمها فقط متوجه یک پارگی کمی گسترده تر در موهایشان شوند، اما با پیشرفت علائم، این موضوع قابل توجه تر می شود. اشکال دیگر آلوپسی، مانند آلوپسی آرئاتا، ممکن است باعث یک یا چند لکه طاسی کامل شود. سایر عوامل نیز ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشند، مانند شرایط التهابی که بر عدم تعادل پوست سر و هورمون تأثیر می گذارد. اگر فرد به درمانهای معمولی پاسخ ندهد، پزشکان ممکن است علل احتمالی را بررسی نمایند.

مقابله با ریزش مو

در حالی که از دست دادن مو در سنین جوانی نگران کننده می باشد، ریزش مو با افزایش سن برای برخی افراد واقعیت دارد. یک مطالعه ارسال شده به ژورنال پوستی، ونولوژی و کبد شناسی هند خاطرنشان کرد: بالای ۷۵% زنان تا ۶۵ سالگی دچار ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنتیکی می شوند. در حالی که بسیاری از خانم ها در جوانی به دنبال راه هایی برای درمان ریزش مو هستند، حال آنکه، بیشتر افراد ریزش مو را به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری می پذیرند. ممکن است بعضی افراد به عنوان راه حل ریزش مو پوشیدن کلاه گیس را انتخاب کنند. برخی دیگر با مدل مو کوتاهتر که موهای نازک را کمتر نمایان می کند، روی موهای خود کار می کنند.

خلاصه

ریزش مو هم روی آقایان و هم در خانمها تأثیر بدی خواهد گذاشت. ریزش مو در زنان ممکن است علل مختلفی داشته باشد، اما شایع ترین آن آلوپسی آندروژنتیک است. انواع مختلفی از درمان های ریزش مو برای زنان وجود دارد، از جمله روش های درمان ریزش مو OTC که عموما مؤثر هستند. هرفردی که درگیر ریزش مو است، باید به پزشک خود مراجعه کند تا هر یک از عوامل اساسی را بررسی نماید. اگر پزشک تردید کند علت دیگری وجود دارد یا فرد به خوبی به درمان های OTC پاسخ نمی دهد، آنگاه به گزینه های درمانی دیگر می پردازند.

 

منبع : Medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 14 =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس