مطالعه

یک مطالعه اخیر از استرالیا که رژیم غذایی و عادات شیوه زندگی 784 مرد را بررسی کرد، دریافت آن گروه از مردانی که هر روز بالاترین مقادیر چربی را می خوردند، به احتمال بیشتری نسبت به مردانی که حداقل مقدار چربی را در هر روز مصرف می کردند، دچار خواب آلودگی روزانه می شدند.

علاوه بر این، این مردان در خانه برای هرگونه علائم یا نشانه های آپنه خواب -اختلالی که با خروپف بلند و دوره هایی که در آن تنفس قطع می گردد،مشخص می شود- تحت نظر قرار گرفتند. شرکت کنندگان برای این اختلال تحت بررسی قرار گرفتند، چون آن می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز شود و آنها می خواستند که احتمال آن را به عنوان یک علت رد کنند.

این محققان، سایر عوامل سبک زندگی از جمله مقدار و نوع ورزشی که مردان انجام می دادند، وزن کل بدن آنها، بروز دیابت یا افسردگی، سیگار کشیدن و مصرف (یا عدم مصرف) الکل را تخمین زدند و همچنان دریافتند مردانی که بیشترین مقدار چربی را خوردند، نسبت به آنهایی که کمترین مقدار چربی را خوردند، 78% بیشتر تمایل به ابراز خواب آلودگی در طول روز داشتند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید این مطالعه، هیچ گونه ارتباطی متقابلی بین مصرف پروتئین یا کربوهیدرات و مشکل خواب آلودگی روزانه نشان نداد.

در حالی که این مطالعه قطعا ارتباطی بین مصرف مقادیر بالاتر چربی و خواب آلودگی نشان می دهد، اما لزوما نشان دهنده رابطه علت و معلولی نیست. عادات کامل رژیمی و سبک زندگی شرکت کنندگان نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

به عنوان مثال سایر رفتارهای وابسته به غذا خوردن مانند زمانبندی وعده های غذایی، اندازه فیزیکی وعده های غذایی، تعداد دفعاتی که شرکت کنندگان در طول روز غذا خوردند، سرعت مصرف وعده های غذایی و سایر عوامل خوردن احتمالا می توانند بر خواب آلودگی در طول روز اثر بگذارند. سایر عوامل سبک زندگی مانند سطوح استرس، پویایی خانواده، زندگی کاری و غیره نیز می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

برای انرژی گرفتن، غذا بخورید!

البته چربی رژیم غذایی به خودی خود مقصر نیست. بدن شما در واقع برای تعدادی از عملکردهای طبیعی بدن به چربی نیاز دارد اما بیشتر، چربی های سالم را انتخاب کنید.

مثلا چربی های اشباع نشده از منابعی مانند روغن ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، زیتون و ماهی های چرب؛ و به جای تمرکز بیش از حد روی فقط یک ماده مغذی (چربی)، بهترین کاری که می توانید برای اجتناب از رخوت و سستی در بعدازظهر انجام دهید، پایبندی به یک الگوی غذایی به طور کلی سالم است که روی سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، پروتئین های خالص، حبوبات، چربی های سالم، لبنیات کم چرب و مصرف آب کافی تاکید می کند.

این ها چند ماده غذایی هستند -که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی به طور کلی سالم- ممکن است به جلوگیری از چرت زدن شما در طول روز کمک کنند:

اسفناج

اسفناج به همراه سایر سبزیجات برگ دار، منبع بسیار خوبی از آهن -یک ماده معدنی که برای کمک به عضلات ما برای ذخیره و سپس استفاده از اکسیژن و افزایش گردش سلول های قرمز خون و افزایش هوشیاری و تمرکز مورد نیاز است- هستند.

لوبیاها و عدس ها

فیبر موجود در لوبیاها و عدس ها، قند خون شما را ثابت نگه می دارد و به اجتناب از افت و خیزهای شدید آن که باعث کاهش انرژی تان می شود، کمک می کند. یک وعده حبوبات همچنین حدود 3/1 از نیاز روزانه شما به منیزیم را فراهم می کند که برای فعال کردن آنزیم ها در سلول هایی که انرژی تولید می کنند، ضروری است.

بادام درختی

یک میان وعده انرژی زا برای مواقعی که سرتان شلوغ است یا ریختن در سالادهایتان. بادام های درختی، یک افزایش انرژی مفید برای قلب فراهم می کنند. آنها سرشار از منگنز، مس، ویتامین E، منیزیم و ریبوفلاوین هستند که همگی در خنثی سازی سموم و تقویت سطوح انرژی نقش دارند. آنها همچنین حاوی پروتئین هستند که مانع گرسنگی شما می شود.

تخم مرغ

تخم مرغ ها، چنان پروتئین باکیفیتی هستند که تمام پروتئین های دیگر با آنها مقایسه می شوند، چون آنها نقطه مرجع هستند. تخم مرغ ها علاوه بر داشتن پروتئین حفظ کننده انرژی، حاوی 13 ویتامین و ماده معدنی ضروری هستند و یکی از تنها منابع کولین -یک ماده مغذی که برای سلامت مغز، مهم است- می باشند.

برنج قهوه ای

از آنجا که برنج قهوه ای سرشار از کربوهیدرات ها یپیچیده آرام هضم و منیزیم است، هنگامی که صحبت از تامین انرژی می شود، برنده بی چون و چرا می باشد. مطالعات نشان داده اند که سطوح پایین منیزیم ممکن است متابولیسم انرژی بدن را بی اثر کند.

این خوردنی های طلایی رنگ، سرشار از پتاسیم هستند که به حفظ تعادل الکترولیت ها و پایین آوردن فشار خون شما کمک می کند و در نتیجه استرس وارد بر بدنتان که می تواند باعث بی حالی شود را کاهش می دهد.

سیب

سیب ها به علت محتوای فیبر بالایشان، بسیار آرام هضم می شوند و به جای یک افزایش سریع و متعاقب آن افت ناگهانی انرژی که ممکن است از سایر میوه ها دریافت کنید، به شما انرژی پایدار و طولانی مدت می دهند.

ماهی های چرب

ماهی های چرب مانند سالمون، شاه ماهی، قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای دریاچه، ماهی تن آلباکور، ماهی خال مخالی و ساردین، غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که مشخص شده پتانسیل بالا بردن روحیه و جلوگیری از افسردگی را دارند (فقدان انرژی و افسردگی معمولا با هم مرتبط اند).