در حال بارگذاری...
دنیای فن آوری

مزایا و معایب ایرباد و هدفون

مزایا و معایب ایرباد و هدفون

مزایا و معایب ایرباد و هدفون

احتمالاً برای شما هم این سوال پیش آمده که ایرباد و هدفون هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و برای چه شرایطی مناسب هستند. در این مقاله مزایا و معایب ایرباد و هدفون را توضیح خواهیم داد. همچنین نگاهی به ویژگی های هر کدام از آنها خواهیم داشت تا یک دیدگاه جامع و کامل درباره آنها به دست آورید و در انتها بتوانید تصمیم بگیرید که کدامیک متناسب با نیازهای شما است.

ایرباد یا ایرفون چیست؟

مزایا و معایب ایرباد و هدفون
ایرباد در مقایسه با هدفون کوچکتر و فشرده تر است و طوری طراحی شده که بخوبی در مجرای گوش قرار بگیرد. همچنین ایرباد در مقایسه با هدفون‌های بزرگتر مقرون به صرفه تر است و یکی از دلایل محبوبیت آن نزد کاربران همین ویژگی است.
علاوه بر مقرون به صرفه بودن و قابلیت حمل بیشتر ایرباد، می‌توانید آن را به همراه کلاه، عینک و سایر پوشیدنی‌های جانبی بدون مشکل خاصی استفاده کنید. ایرفون (یا ایرباد) به دلیل طراحی قابل حملی که دارد، وسیله بسیار کارآمد و راحتی برای علاقمندان به موسیقی محسوب می‌شود. اما از آنجایی که باید داخل یا بیرون از مجرای گوش نصب شود در صورت استفاده طولانی مدت ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کند.
همچنین ایربادهای وایرلسی طراحی شده اند که مشکلات مدل‌های سیم دار را ندارند. البته در این مدل ایرباد از باتری قابل شارژ استفاده می‌شود و طول حفظ شارژ این باتری‌ها بسته به قیمت و برند آنها از 2 تا 8 ساعت است.
خیلی از ایربادها قابلیت‌هایی برای حذف صداهای محیط دارند که منجر به بهبود کیفیت صدای دریافتی می‌شود. بعضی نیز طراحی لبه داری دارند که بر کاهش صداهای نامطلوب محیطی تاثیرگذار هستند.
طراحی کوچک ایرباد باعث شده که هر از گاهی از داخل گوش سربخورد و این ویژگی برای افرادی که قصد دارند حین انجام فعالیت‌های ورزشی از آن استفاده کنند نامطلوب است.
به دلیل کوچکتر بودن فریم ایرباد، معمولاً این امکان وجود ندارد که در آنها از درایورهای باکیفیتی مثل درایورهای هدفون استفاده شود. به همین دلیل معمولاً ایربادها از نظر کیفیت صدا قابل رقابت با هدفون نیستند. کیفیت باس ایرباد هم یکی از نقاط ضعف آن است که حتی شنونده‌های معمولی هم متوجه آن می‌شوند.

مزایای ایرباد

مزایا و معایب ایرباد و هدفون
• طراحی فوق العاده قابل حمل و امکان قرار دادن داخل جیب. معمولاً مدل‌های وایرلس راحت تر هستند چون باعث حذف سیم‌های دست و پا گیر می‌شوند.
• ایربادها از یک نظر نسبت به هدفون برتری دارند و آن هم حذف مشکلات درز نویز و صداهای محیط است چون برای مقابله با این مشکل طراحی شده اند. در ایربادهای برندهای برتر از طراحی‌هایی استفاده شده که مانع درز نویز محیط می‌شوند.
• هر چند ایرباد با هدفون‌های پیشرفته قابل مقایسه نیست اما می‌توانید انتظار تجربه خیلی خوبی از شنیدن موسیقی با ایرباد داشته باشید. کیفیت صدا بسته به مدل ایرباد متفاوت است اما می‌توان از برندهای شناخته شده انتظار داشت که کیفیت صدای فوق العاده خوبی داشته باشند.

معایب ایرباد

• یکی از مهم ترین دلایل نارضایتی کاربران از ایرباد به مسئله راحتی ارتباط دارد. ایرباد باید داخل مجرای گوش قرار بگیرد و در نتیجه ممکن است برای افرادی که گوش حساسی دارند کمی ناراحتی ایجاد کند. اما در مجموع از نظر عده ای از کاربران ایرباد کاملا راحت است در حالیکه عده دیگری با استفاده از همان ایرباد کمی دچار ناراحتی و اذیت می‌شوند.
• ایرباد از نظر خنثی کردن صدای محیط هم کمی ضعیف عمل می‌کند. معمولاً مدل‌های استاندارد و معمولی قابلیت حذف صدای محیط را ندارند و اگر آنها را در محیطی پرسروصدا استفاده کنید، از صدای موسیقی لذت نخواهید برد.

هدفون چیست؟

مزایا و معایب ایرباد و هدفون
هدفون در مقایسه با ایرباد بزرگتر و محکم تر است اما همین بزرگتر بودن باعث شده هدفون‌ها بتوانند از المان‌هایی استفاده کنند که امکان استفاده از آنها در ایرباد وجود ندارد. یکی از مهم ترین مزایای هدفون، بزرگتر بودن درایورهای آن است.
میانگین سایز درایور ایرفون معمولاً بین 7 میلی متر تا 15 میلی متر است اما در هدفون از درایورهای 40 الی 50 میلی متری استفاده می‌شود. همین بزرگتر بودن درایورها باعث شده که صدا از فرکانس‌های پایین به بالا استوارتر و پایدارتر بماند و کیفیت باس نیز افزایش پیدا کند.
همچنین کاربران هدفون از soundstage بزرگتر بهره مند می‌شوند. بزرگتر بودن ابعاد هدفون قابلیت ایجاد صدایی وسیع تر و مطلوب تر را فراهم می‌کند. این یعنی هدفون می‌تواند بر خلاف ایرباد صدای وسیع تری را ایجاد کند که حس محصور و محدود شدن را به کاربر نمی‌دهد.
همچنین هدفون از ایرباد راحت تر است. هر چند برخی مدل‌های هدفون حس فشار روی گوش را ایجاد می‌کنند اما مدلی که طراحی خوبی داشته باشد و به خوبی روی گوش قرار بگیرد، راحتی کاملی خواهد داشت. البته هدفون هم از نظر قابلیت حمل و درز صدا مشکلاتی دارد. معمولاً هدفون‌های سنتی بزرگتر هستند و مدل‌هایی که درایورهای قدرتمندی دارند بزرگتر از مدل‌های معمولی هستند.
درز کردن صدا هم یکی از مشکلات متداول هدفون‌ها است بخصوص برای مدل‌های رو گوشی. خوشبختانه مدل‌ها و آپشن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند بر این مشکلات غلبه کنند.

مزایای هدفون


• هدفون به دلیل دارا بودن هد بند، بسیار راحت تر است. گوشی‌ها در حالتی راحت خارج از گوش و روی آن قرار می‌گیرند و در نتیجه برای افرادی که با قرار دادن ایرباد داخل گوش مشکل دارند، مناسب تر هستند.
• هدفون‌ها طوری طراحی می‌شوند که صداهای نامطلوب را حذف کنند و از آنجایی که گوشی‌های آنها اطراف گوش را می‌پوشانند می‌توانند سروصداهای محیط را به حداقل برسانند. هر چند ایرفون هم قابلیت حذف سروصدای محیط را دارد، بخصوص مدل‌های لبه دار آن، اما قابلیت رقابت با قدرت طبیعی هدفون در زمینه حذف صداهای نامطلوب را ندارد.
• کیفیت صدا ویژگی است که هدفون در آن برتری کاملی دارد. چون درایورهای هدفون بزرگتر است، کیفیت صدای تولید شده توسط آن در مقایسه با کیفیت صدای ایرباد بسیار بیشتر است. برای علاقمندان به موسیقی هدفون گزینه مناسب تری محسوب می‌شود زیرا کیفیت صدای تولید شده توسط آن بیشتر است.

معایب هدفون

مزایا و معایب ایرباد و هدفون
• هدفون بزرگ و جاگیر است و به همین دلیل استفاده از آن به همراه عینک می‌تواند سخت باشد. ابتدا هدفون را با عینک امتحان کنید تا ببینید آیا فشار ناخوشایندی روی دسته عینک ایجاد می‌کند که باعث اذیت و آزار شما شود یا خیر.
• بزرگ بودن سایز گوشی‌های هدفون هم باعث کاهش قابلیت حمل آن می‌شود. خوشبختانه مدل‌های تاشو هم وجود دارند که جابجا کردن آنها آسان تر است اما در هر حال جای زیادی را در کیف شما اشغال می‌کند و برخلاف ایرفون نمی‌توان آنها را داخل جیب قرار داد.
• مدل‌های رو گوشی قابلیت پیشگیری از نشت صدا را ندارند. همین ویژگی در هدفون‌های open-back (یا پشت باز) وجود دارد. اگر ترجیح می‌دهید بدون ایجاد مزاحمت برای اطرافیان از هدفون استفاده کنید، مدل‌های پشت بسته را امتحان کنید. هر چند ممکن است در این مدل‌ها نیز نشت صدا صورت بگیرد.

نتیجه گیری
انتخاب بین ایرباد و هدفون بستگی به سلایق و اولویت‌های شخصی شما دارد. اگر به راحتی، قابلیت حمل و مقرون به صرفه بودن بیشتر اهمیت می‌دهید تا کیفیت صدا پس ایرباد برای شما کفایت می‌کند. اما برای افرادی که بیشتر به کیفیت صدا اهمیت می‌دهند هدفون گزینه مناسب تری است.

منبع : Wearableinear

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + شانزده =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس