روش های نرم کردن مو در خانه

نرم و صاف کردن مو در منزل

 1. درمان تخم مرغ

تخم مرغ ها بیشتر از همه برای نرم کردن مو مورد استفاده قرار می گیرند. محتوای پروتئین و لسیتین آنها به تقویت مرطوب کردن موها کمک کرده و در عین حال به آنها درخشش و بافت اضافه می کند.

3 راه برای استفاده از تخم مرغ وجود دارد:

 • 3 عدد تخم مرغ را با 1 قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید. مو و پوست سرتان را مرطوب کنید. بعد از مالیدن این مخلوط روی موهایتان به طور کامل، سرتان را به مدت 30 دقیقه با یک کلاه حمام بپوشانید. سپس با آب ولرم و شامپوی ملایم بشویید.
 • نصف فنجان ماست را با 1.5 قاشق غذاخوری روغن بادام مخلوط کنید. این را به 2 تخم مرغ زده شده اضافه نمایید و بهم بزنید تا بافت آن خامه ای شود. این مخلوط را به مو و پوست سرتان بمالید. موهایتان را برای 30 دقیقه بپوشانید و به طور معمول شامپو کنید.
 • 1 قاشق غذاخوری سرکه، روغن زیتون و روغن بادام را با 3 عدد تخم مرغ مخلوط کنید. چند قطره اسانس رزماری به آن اضافه کنید. مو و پوست سرتان را با این مخلوط ماساژ دهید. سرتان را برای حدود 30 دقیقه بپوشانید و سپس موهایتان را به طور معمول بشویید.
 1. درمان روغن داغ

هنگامی که بحث درمان مو به میان می آید، روغن های طبیعی هنوز هم یک درمان شگفت انگیز دیگر هستند. روغن ها نه تنها موهای خشک و شکننده را ترمیم می کنند بلکه آن را تقویت کرده و از آسیب بیشتر نیز جلوگیری می نمایند. برای موهای خشک، ثابت شده که به طور خاص روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کرچک و روغن بادام معجزه می کنند. آنها می توانند به صورت جداگانه یا با یکدیگر مانند یک ترکیب مورد استفاده قرار گیرند.

به منظور افزایش اثر این روغن ها، چند قطره اسانس لیمو، اسطوخودوس، رزماری، بابونه، مریم گلی، هویج یا بومادران نیز گاهی اوقات به این مخلوط اضافه می شوند.

روند این درمان، آسان است. برای موهایی با طول معمولی، 4 قاشق غذاخوری روغن را روی حرارت کم در یک تابه گرم کنید تا ولرم شود. موهایتان را از ریشه تا نوک با آن ماساژ دهید. پوشاندن آن با یک حوله گرم، منافذ را باز خواهد کرد و به جذب روغن کمک می کند. بعد از آن اجازه دهید برای 20 دقیقه یا در طول شب روی سرتان بماند. موهایتان را به طور معمول بشویید.

 1. ماسک موی عسل

عسل به خاطر توانایی اش برای مرطوب و تغذیه کردن موها به وسیله حفظ رطوبت، شناخته شده است.

عسل می تواند به 3 روش موثر مورد استفاده قرار گیرد:

 • موها را بشویید و در حالی که مرطوب هستند؛ نصف فنجان عسل به آنها بمالید. با یک کلاه حمام یا حوله بپوشانید و بگذارید برای حدود 30 دقیقه بماند. با آب ولرم آبکشی کنید.
 • حدود نیمی از آووکادوی له شده را به 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، 1 زرده تخم مرغ و نصف فنجان عسل اضافه کنید. این مخلوط را به موهای مرطوب بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس به طور معمول بشویید.
 • عسل را به شامپویتان اضافه کنید و به طور منظم از آن استفاده نمایید.
 1. ماسک موی موز و آووکادو

هنگامی که این دو میوه با هم مخلوط شوند، یک درمان ایده آل برای موهای آسیب دیده می سازند. در حالی که موز، خاصیت ارتجاعی مو را افزایش داده و از موخوره جلوگیری می کند، آووکادو مو را مرطوب و تغذیه می کند.

یک عدد موز و یک عدد آووکادو را له کنید. نصف قاشق غذاخوری روغن بادام به آن اضافه نمایید. این مخلوط را به طور کامل روی مو و پوست سرتان بمالید. بگذارید حدود 30 تا 60 دقیقه روی موها بماند. مطمئن شوید که در این مدت موها را پوشانده اید و سپس با آب گرم بشویید.

 1. آلوئه ورا

آلوئه ورا، یکی دیگر از معجزه های طبیعت است. عملکرد آن از شوره سر و ریزش مو جلوگیری می کند و درعین حال درخشش و رطوبت موها را باز می گرداند.

اول برگ ها را از گیاه آلوئه ورا جدا کنید و با یک چاقوی تیز پوست آن را به دقت بکنید. سپس ژل داخل آن را تا حد ممکن خارج کنید. 3 تا 4 قاشق غذاخوری از این ژل را با 1.5 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و 3 قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید. این مخلوط را روی موها بمالید و اجازه دهید برای حدود 20 تا 30 دقیقه بماند. سپس با شامپو بشویید.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب، یک حالت دهنده موی طبیعی است. آن نه تنها مو را مرطوب می سازد بلکه با از بین بردن هرگونه باقی مانده محصولات موی مصنوعی، آن را به طور کامل پاک می کند. سرکه سیب، تعادل PH پوست سر را حفظ کرده و از شوره سر و خشکی جلوگیری می کند.

اولین کاری که باید انجام دهید، آن است که نصف فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این مخلوط را به موهای مرطوب بمالید و بگذارید برای حدود 10 تا 15 دقیقه بماند. پس از آن به طور کامل با آب ولرم آبکشی کنید.

 1. روغن های اساسی

روغن های اساسی به طور گسترده ای برای نرم کردن موها مورد استفاده قرار می گیرند. آنها توانایی تحریک غدد سباسه را دارند که سبوم مسئول رطوبت و درخشش مو را تولید می کنند. اسطوخودوس، رزماری، لیمو، گل بابونه، گل شمعدانی، درخت فان، هویج، مریم گلی، بومادران و اقاقیا، برخی از روغن های ضروری شناخته شده هستند.

4 قطره از هر یک از روغن های ضروری را با 6 قاشق غذاخوری از هر روغنی مخلوط کنید. این مخلوط را گرم کنید تا ولرم شود. موها را با نوک انگشتان در حرکت دایره ای به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید. سپس موها را بپوشانید و بگذارید این مخلوط در تمام شب روی موها بماند.

 1. رژیم غذایی سالم

در حالی که تمام این درمان ها به اضافه کردن بافت به مو از بیرون کمک می کنند، اما حفظ موهای نرم در طولانی مدت، مستلزم آن است که از داخل نیز سالم باشند. بنابراین مواد غذایی مانند ماهی، گردو، اسفناج، زغال اخته، محصولات لبنی، عدس، تخم مرغ که حاوی زینک، بیوتین، ویتامین A ،C ،E و اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 هستند، به شدت توصیه می شوند.

علاوه بر این، نوشیدن مقدار زیادی آب به حذف سموم مختلف از بدن کمک خواهد کرد و در نتیجه از بروز خشکی جلوگیری می کند.