در حال بارگذاری...
سبک زندگیسبک زندگی

۱۰ مزیت اصلی استفاده از لباس‌های ارگانیک

۱۰ مزیت اصلی استفاده از لباس‌های ارگانیک

۱۰ مزیت اصلی استفاده از لباس‌های ارگانیک

امروزه میزان استفاده از لباس و پارچه‌های ارگانیک و طبیعی رو به افزایش است. افزایش توجه مصرف کنندگان به مسائل محیط زیستی و محافظت از طبیعت منجر به بالا گرفتن میزان تقاضا برای تولید پارچه‌های طبیعی و ارگانیک شده است. طبق آمار میزان فروش لباس‌های ارگانیک هر سال رو به افزایش است. در این مطلب ۱۰ مزیت اصلی استفاده از لباس های ارگانیک را به شما خواهیم گفت.

  • مصرف آب کمتر

تولید محصولات ارگانیک نیاز به مصرف آب کمتری دارد. به عنوان مثال پنبه ای که به صورت طبیعی رشد و پروش پیدا می‌کند، نسبت به پنبه ای که با روش‌های غیر طبیعی پرورش داده می‌شود، ۸۸ درصد کمتر آب مصرف می‌کند؛ این معادل با ۲۱۸ میلیارد لیتر صرفه جویی سالیانه در مصرف آب است که با آن می‌توان ۸۷ هزار استخر شنای المپیک را پر کرد. با توجه به اینکه تولید پنبه به تنهایی ۲٫۶ درصد از میزان مصرف آب در سطح جهان را به خود اختصاص داده، تولید پنبه به روش طبیعی راه فوق العاده ای برای محافظت از این مایع حیات بخش محسوب می‌شود. در عین حال تولید کنف طبیعی در مقایسه با پنبه به آب کمتری نیاز دارد.

  • کاهش اثرات محیط زیستی

پوشیدن لباس‌های طبیعی علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب به دلایل دیگری هم باعث محافظت از محیط زیست می‌شود. برای تولید محصولات طبیعی از هیچ حشره کش و آفت کشی استفاده نمی‌شود، در نتیجه تولید مواد طبیعی مثل پنبه و کتان به پیشگیری از اسیدی شدن آب و خاک، مصرف کمتر کودهای شیمیایی و پیشگیری از گرم تر شدن زمین کمک می‌کند. خرید لباس‌هایی از جنس پنبه و کتان طبیعی راهی تضمین شده برای محافظت از محیط زیست محسوب می‌شود.

  • لطافت بیشتر

لباس‌های ارگانیک حس لطافت بیشتری روی پوست دارند. پنبه و کتان از جمله پارچه‌هایی هستند که عبور هوا از آنها به خوبی انجام می‌شود. اما گاهی اوقات پارچه‌های کتان و پنبه غیرطبیعی منجر به ایجاد حساسیت‌های پوستی شدیدی می‌شوند که دلیل آن استفاده از مواد شیمیایی قوی برای تولید این پارچه‌ها است (فلزات سنگین، کلر و رنگهای شیمیایی). از آنجایی که لباس‌های ارگانیک کاملاً طبیعی هستند و منجر به ایجاد حساسیت‌های پوستی نمی‌شوند، استفاده از چنین لباس‌هایی بهترین گزینه برای افرادی با پوست حساس است. همچنین، پنبه طبیعی نرم تر از پنبه غیرطبیعی است چون با دست انتخاب و چیده می‌شود در نتیجه خالص بودن و پاکی هر یک از الیاف آن تضمین شده، از آسیب رسیدن به الیاف پیشگیری شده و باعث کاهش ضایعات می‌شود. هر چند پارچه‌های کنف هم روی پوست لطیف و نرم به نظر می‌رسند اما این حس لطافت و نرمی درباره پارچه‌های پنبه ای بسیار بیشتر است.

  • کمک به کارگران

از آنجایی که برای تولید پارچه‌های ارگانیک نیازی به استفاده از مواد شیمیایی قوی و سمی وجود ندارد، شرایط کار برای کارگران چنین مزرعه‌هایی سالم تر خواهد بود. بعلاوه، تولید مواد طبیعی برای پوشاک مزایای اقتصادی و اجتماعی مختلفی برای کارگران دارد. به عنوان مثال ۶۵ درصد از گروه‌های تولید کننده مواد طبیعی به درجه Fairtrade دست پیدا می‌کنند، ۹۷ درصد آنها از حضور خانم‌ها در فرایند تولید پشتیبانی می‌کنند و کشاورزان بیشتری قادر به همکاری و معامله جمعی خواهند بود که این شرایط به افزایش دستمزد تولید کنندگان کمک می‌کند. بنابراین خرید لباس‌های طبیعی مزایای قابل توجهی برای تولید کنندگان و انجمن‌های آنها دارد.

10 مزیت اصلی استفاده از لباس‌های ارگانیک

  • قابل تجزیه بودن در محیط زیست

یکی از مزایای لباس‌های ارگانیک این است که حتی در صورت پوشیدن آنها طی یک سال کامل باز هم احساس خوبی نسبت به آنها خواهید داشت. اما با این حال چنین لباس‌هایی هم روزی کهنه و غیرقابل پوشیدن می‌شوند. خوشبختانه، لباس‌های ارگانیک کاملاً تجزیه پذیر هستند، بنابراین وقتی قرار باشد چنین لباس‌هایی را دور بریزید، نیازی به نگرانی از نظر اضافه شدن زباله‌های غیرقابل تجزیه به محیط زیست نخواهید داشت.

  • کاهش کنترل شرکت‌ها بر مزارع

بیشتر محصولاتی که برای تولید لباس کشت می‌شوند، از دانه‌های GMO (اصلاح شده ژنتیکی) تولید می‌شوند که شرکت‌های کشاورزی بزرگ آنها را تولید می‌کنند. این دانه‌ها به صورتی تولید می‌شوند که وقتی کاشته می‌شوند، محصول ایجاد شده قادر به تولید دانه نیست. بر خلاف کشاورزی سنتی این روش باعث می‌شود که کشاورزان امکان تولید دانه را نداشته باشند و برای تهیه آنها متکی به شرکت‌های بزرگ باشند.

این شرایط باعث می‌شود که بیشتر سود کشاورزی به خود کشاورزان نرسد. بعلاوه گفته شده احتمال آسیب رسیدن به محصولات تولید شده از دانه‌های GMO در اثر بیماری‌ها و خشکسالی بیشتر است و به این ترتیب تهدیدات بیشتری برای کشاورزان ایجاد می‌شود. وقتی محصولات به صورت طبیعی و ارگانیک تولید می‌شوند، کشاورزان کنترل بیشتری بر آنها دارند و از آنجایی که خودشان قادر به تولید دانه هستند کشاورزی و محصولات پایدارتری خواهند داشت.

  • کمک به محافظت از منابع طبیعی ارزشمند

علاوه بر کاهش مصرف آب یکی دیگر از مزایای پوشیدن لباس‌های ارگانیک، محافظت از منابع طبیعی ارزشمند است. کشاورزی غیرطبیعی با مصرف شدید منابع طبیعی باعث فرسودگی خاک می‌شود و بنابراین با از بین رفتن حاصلخیزی خاک کشاورزان باید به دنبال مزارع جدیدی باشند. در تولید محصولات ارگانیک از روش‌های کشاورزی پایدارتری مثل چرخش محصول و کشت مخلوط استفاده می‌شود در نتیجه حاصلخیزی خاک و تعادل مواد طبیعی آن حفظ می‌شود.

  • دوام و ماندگاری بیشتر

لباس‌های تولید شده از پارچه‌های طبیعی نسبت به لباس‌هایی که از مواد مصنوعی تولید می‌شوند دوام و ماندگاری بیشتری دارند. در تولید این پارچه‌ها از هیچ ماده شیمایی مضری استفاده نمی‌شود بنابراین مواد مورد استفاده در این پارچه‌ها تضعیف نخواهند شد. پس دقت کنید که هر چند ممکن است قیمت محصولات ارگانیک بیشتر باشد اما در این حالت شما محصولی را خریداری می‌کنید که دوام بیشتری دارد.

  • استفاده کمتر از پارچه‌های مصنوعی

هر چه لباس‌های ارگانیک بیشتری خریداری کنیم، نیاز به تولید پارچه‌های مصنوعی کمتر شده و در نتیجه پیامدهای محیط زیستی تولید این لباس‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از لباس‌ها از نایلون و پلی‌استر تولید می‌شوند که در طبیعت تجزیه پذیر نیستند. همچنین تولید نایلون علاوه بر مصرف انرژی و آب زیاد منجر به انتشار گاز گلخانه ای اکسید نیتروژن می‌شود. بعلاوه، مواد شیمایی مضری که در تولید پلی‌استر استفاده می‌شوند، می‌توانند منجر به آلودگی هوا و آب شوند.

  • خرید بدون احساس عذاب

مصرف لباس‌های ارزان قیمت و یکبار مصرف هم برای محیط زیست زیان آور است و هم منجر به گسترش کارگاه‌های بهره کشی می‌شود که این لباس‌ها در آنها تولید می‌شوند. در صورت خرید محصولات ارگانیک می‌توانید آسوده خاطر باشید که حتی دانه ای که این لباس‌ها با آن تولید شده، به روشی ساخته می‌شود که برای تولیدکنندگان آن سود دارد. همچنین این لباس‌ها با استفاده از فرایندهای پایداری تولید شده اند که به محیط زیست آسیب وارد نمی‌کنند. بنابراین از نظر اخلاقی در صورت خرید چنین لباس‌هایی احساس عذاب وجدان نخواهید داشت.

کلام آخر

لباس‌های ارگانیک علاوه بر ظاهر جذاب مزایای زیادی برای تولید کنندگان، جوامع کشاورزی، محیط زیست و حتی آرامش خاطر روحی ما دارد. اگر تابحال نرمی و لطافت و دوام لباس‌های طبیعی را امتحان نکرده اید، اکنون بهترین زمان برای استفاده از چنین لباس‌هایی و کسب این تجربه لذت بخش است.

 

منبع : Socialifestylemag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس