در حال بارگذاری...
گردشگری

 ۲۰ جاذبه حیرت‌انگیز ایران

 ۲۰ جاذبه حیرت‌انگیز ایران

 ۲۰ جاذبه حیرت‌انگیز ایران

۱. پرسپولیس

جاهای دیدنی ایران - پرسپولیس

حتما از پرسپولیس به‌عنوان پایتخت نخستین امپراتوری و مهد تمدن پارسی دیدن کنید. حتی به‌جرئت می‌توان گفت تا قدم بر سرزمین پادشاهان قدیمی نگذاشته‌اید، هنوز ایران را خوب نگشته‌اید.

۲. دره‌ ستارگان

جاهای دیدنی ایران - دره‌ی ستارگان

قشم دارای مناظری شگفت‌انگیز و مملو از عجایب طبیعی است. از جمله مناطق دیدنی‌ قشم می‌توان به دره‌ی ستارگان اشاره کرد. این صخره‌ها از ماسه‌سنگ و مارل (سنگ آهک رس‌دار) تشکیل شده‌اند و طی سالیان دراز بر اثر فرسایش به اشکال عجیب‌وغریبی درآمده‌اند که با اندکی خیال‌پردازی شبیه چیزهایی همچون حیوانات، صورت، دست یا خیلی چیزهای دیگر به‌نظر خواهند رسید.

۳. چُغازَنبیل

جاهای دیدنی ایران - چغازنبیل

چغازنبیل در استان خوزستان قرار دارد و نخستین مکان در ایران است که به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. جالب است بدانید که قدمت زیگورات چغازنبیل به قرن سیزدهم پیش از میلاد می‌رسد. در ساخت این بنا از آجرهای پخته با کتیبه‌هایی به خط میخی استفاده شده است. حتی در قسمتی از زمین این بنا، جایِ پای کودکی دیده می‌شود!

۴. قلعه‌ی بابک

جاهای دیدنی ایران - قلعه‌ی بابک

برای بازدید از قلعه‌ی بابک در استان آذربایجان شرقی به کمی روحیه‌ی ورزشکاری نیاز دارید. این قلعه در ارتفاع ۲٫۳۰۰ تا ۲٫۶۰۰ متری از سطح دریا واقع است و دورتادورش را دره‌های عمیقی احاطه کرده‌اند. اما اگر ترس از ارتفاع دارید، باید از دور به نظاره‌ی این بنا بنشینید. مکان مذکور زمانی سنگر یکی از پیشوایان خرمیان بود که با خلفای عباسی مبارزه می‌کرد.

۵. مسجد نصیرالملک

جاهای دیدنی ایران - مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک واقع در شیراز بی‌شک یکی از زیباترین مساجد ایران است. وقتی به این مسجد وارد می‌شوید، با دنیایی از نقوش رنگارنگ روبه‌رو خواهید شد. این مسجد به‌خاطر رنگ خاص کاشی‌کاری‌هایش به «مسجد صورتی» نیز شهرت دارد.

۶. تالاب انزلی

جاهای دیدنی ایران - تالاب انزلی

تالاب انزلی در شمال کشور واقع است. با قایق‌سواری در این تالاب می‌توانید علاوه‌بر آبسَراها (خانه یا سرپناه‌هایی که پایه‌هایشان داخل آب استوارند) شاهد انواع گونه‌های پرندگان باشید و همچنین از تماشای نیلوفرهای آبی سربرآورده از آب تیره‌ی تالاب لذت ببرید.

۷. جاده‌ چالوس

جاهای دیدنی ایران - جاده چالوس

اگر قصد سفر به شمال کشور را دارید، چه بهتر که از مسیر جاده‌ چالوس گذر کنید. این جاده به‌خاطر چشم‌انداز تماشایی، تونل‌های کوهی و همچنین چشمه‌ها و رودخانه‌هایش معروف است و به‌عنوان یکی از خوش‌منظره‌ترین جاده‌های ایران شناخته می‌شود.

۸. میدان نقش جهان

جاهای دیدنی ایران - میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در اصفهان زمانی محل بازی چوگان بود. در اطراف این میدان می‌توانید از بناهای تاریخی دیگری همچون کاخ عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الدین و نیز بازار سنتی اصفهان دیدن کنید.

۹. سازه‌های آبیِ تاریخی شوشتر

جاهای دیدنی ایران - سازه‌های آبیِ تاریخی شوشتر

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر واقع در استان خوزستان شامل مجموعه‌ای از سیستم‌های آبیاری است که قدمت‌شان به قرن پنجم پیش از میلاد می‌رسد. قبل از مشاهده‌ی نزدیک سازوکار این سیستم‌ها از تپه‌ی پشتی بالا بروید تا شکوه مهندسی ایرانیان باستان را از نزدیک نظاره کنید.

۱۰. پل های اصفهان

جاهای دیدنی ایران - پل‌های تاریخی اصفهان

ازجمله معروف‌ترین پل های اصفهان می‌توان به سی و سه‌ پل و پل خواجو اشاره کرد که از روی زاینده‌رود می‌گذرند. پل‌های اصفهان تاریخ دورودازی را به خود دیده‌اند و از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب می‌شوند. معماری خاص‌ برخی از این گذرگاه‌ها به‌گونه‌ای است که صدا در میان حجره‌های طاقی سراسر پل می‌پیچد و عابران خوش‌صدا را به وسوسه‌ی آوازخوانی می‌اندازد.

۱۱. خانه‌های تاریخی کاشان

جاهای دیدنی ایران - خانه‌های تاریخی کاشان

در شهر کویری کاشان منازل تاریخی باصفایی وجود دارند که حیف است حیاط‌های درخت‌کاری‌شده و تزئینات داخلی‌شان را از نزدیک نبینید. بهترین زمان سفر به کاشان در فصل بهار است، چون هم هوا خیلی گرم نیست و هم می‌توانید در جشنواره‌ی گلاب‌گیری شرکت کنید.

۱۲. خانقاه و آرامگاه شیخ صفی‌الدین

جاهای دیدنی ایران - خانقاه و آرامگاه شیخ صفی‌الدین

این مکان محل دفن شیخ صفی‌الدین از رهبران مسلک صوفی در اردبیل است و علاوه‌بر مقبره شامل یک کتابخانه، مسجد و مدرسه نیز می‌شود. معماری این بنا با اصول عرفان صوفی سازگاری دارد.

۱۳. کبوترخانه‌‌ها

جاهای دیدنی ایران - کبوترخانه‌‌ها

امروزه بسیاری از شهرنشینان کبوترها را مایه‌ی آزار می‌دانند، اما جالب است بدانید که کبوترها در ایرانِ پنج قرن پیش به‌خاطر فضولات‌شان موجودات بسیار ارزشمندی شمرده می‌شدند. برج‌های کبوتر هم درواقع آشیانه‌ی کبوتران بودند. هرکدام از این کبوترخانه‌ها می‌توانستند ۱۴ هزار کبوتر را در خود جای دهند و از فضولات جمع‌آوری‌شده‌شان نیز به‌عنوان کود استفاده می‌شد.

۱۴. چَک چَک

جاهای دیدنی ایران - چک چک

چک چک مهم‌ترین زیارتگاه زرتشتیان در ایران است که در حومه‌ی شهر یزد قرار دارد. هر ساله زرتشتیان زیادی از این مکان بازدید می‌کنند. با بازدید از چک چک و سایر بناهای زرتشتیان در یزد می‌توانید با آیین‌هایی زرتشتی بیشتر آشنا شوید.

۱۵. قلعه رودخان

جاهای دیدنی ایران - قلعه رودخان

قلعه رودخان دژ نظامی مستحکمی است که در دوران ساسانیان ساخته شد و چند قرن پس از ساخت اولیه مجددا بازسازی شد. اینجا را به‌اسم «قلعه‌ی هزار پله» نیز می‌شناسند، چراکه برای رسیدن به قلعه باید زحمت بالارفتن از هزار پله را به‌جان بخرید، اما به‌زحمتش می‌ارزد.

۱۶. غار کَتَله خور

جاهای دیدنی ایران - غار کَتَله‌خور

غار کتله خور واقع در استان زنجان در کمتر از یک قرن پیش کشف شد، اما کاوش‌های به‌عمل‌آمده حاکی از آن است که قدمت این غار به دوران ژوراسیک می‌رسد. حتی گمان می‌رود که کتله خور درنهایت به غار علی‌صدر در همدان متصل است.

۱۷. آرامگاه حافظ

جاهای دیدنی ایران - آرامگاه حافظ

بر هر ایرانی واجب است که حداقل یک‌بار در حافظیه‌ی شیراز قدم بزند و بر سر مزار این شاعر پرآوازه حاضر شود. در اینجا گردشگرانی را خواهید یافت که به‌احترام شاعر محبوب‌شان چند خطی از اشعارش را زیر لب زمزمه می‌کنند و تفألی به دیوان وی می‌زنند.

۱۸. جزیره‌ی هرمز

جزیره‌ی هرمز علی‌رغم وسعت کم دارای طبیعت و آرامشی سحرانگیز است. خاک این جزیره طیف‌های متنوعی از رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی را شامل می‌شود که تضاد چشم‌نوازی با آبی آب‌های خلیج فارس دارند. در این جزیره جانورانی همچون آهو نیز یافت می‌شوند. اینجا به‌عبارتی بهشت زمین‌شناسان و دوست‌داران طبیعت است.

۱۹. کویر لوت

جاهای دیدنی ایران - کویر لوت

کویر لوت نخستین اثر طبیعی کشورمان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسید. این مکان هفت سال گرم‌ترین نقطه‌ی زمین بوده است و طبیعتش آرامش عجیبی دارد. پشته‌های شنی کویر لوت که به آنها یاردَنگ نیز گفته می‌شود، دائما درحال تغییر شکل‌اند؛ به این معنی که اگر یک منطقه‌ی نشان‌کرده را در زمانی دیگر ببینید، منظره‌ی متفاوتی خواهد داشت.

۲۰. بیستون و طاق بستان

جاهای دیدنی ایران - بیستون و طاق بستان

این دو مکان تاریخی واقع در استان کرمانشاه در فاصله‌ی کمی از یکدیگر قرار دارند. ازجمله دیدنی‌های بیستون می‌توان به سنگ‌نگاره‌ها و مجسمه‌‌ی غول‌پیکر هرکول اشاره کرد. غار شکارچیان نیز در همین منطقه‌ی بیستون واقع است که بنابر گفته‌ها ۴۰ هزار سال پیش کسانی در آن سکونت داشتند. معروف‌ترین سنگ‌نگاره‌ی طاق بستان نیز آخرین پادشاه ساسانیان را با اهورا مزدا (خدای زرتشتیان) و آناهیتا (از ایزدان زرتشتی) نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 3 =

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس